W tym roku wiosna nas nie rozpieszcza i zaskakuje codziennie inną pogodą. Po 30 stopniowym upale już na drugi dzień pada deszcz i wieje silny wiatr, a termometr pokazuje zaledwie 15 st. C. Weź tu bądź człowieku mądry i się odpowiednio ubierz, a bądź jeszcze mądrzejszy i ubierz dziecko! Nic więc dziwnego, że gdy z dnia na dzień robi się ciepło rodzice nie wiedzą jak ubrać malca, a przede wszystkim kiedy zakładać dziecku czapkę, a kiedy jest mu ona zupełnie niepotrzebna. Szczególnie, gdy z każdej strony bombardują ich dobre rady zwłaszcza starszego pokolenia napominające, żeby nigdy nie wychodzić z dzieckiem na dwór bez czapki na głowie.
Kiedy zakładać dziecku czapkę? – obalamy mity
Wiosną szczególnie na placu zabaw można zaobserwować przekrój strojów maluchów, wśród których przy 20 st. C część biega w bluzkach z krótkim rękawkiem i z gołymi głowami, inna grupa w podobnym zestawie, ale z dodatkową bluzą z długim rękawem i czapeczką, a jeszcze inna w kurtce i grubej czapce. Rodzice dyskretnie robią przegląd strojów innych dzieci i czasem coś zdejmą lub założą maluchowi. Każdy się jednak zastanawia co z tą czapką? Temat ten stał się dość kontrowersyjny głównie ze względu na mity powtarzane przez pokolenie naszych babć i mam, a są nimi:
- obawa przed przewianiem uszu – zapalenie uszu to u dzieci dość częsta przypadłość, ale nie wiąże się ona z brakiem czapki i przewianiem przez wiatr. Zapalenie ucha środkowego powodują wirusy i bakterie, które przedostają się do ucha środkowego od wewnątrz z gardła i nosa przez trąbkę słuchową, która u dzieci jest dużo krótsza niż u dorosłych, co dodatkowo sprzyja zakażeniom. Do ucha środkowego nie da się dostać od zewnątrz, czyli przez przewód słuchowy, bo ucho środkowe jest oddzielone od ucha zewnętrznego błoną bębenkową.
- przez głowę "ucieka" połowa ciepła – to prawda, że u dziecka głowa stanowi dużo większą powierzchnię ciała niż u dorosłego. Nie jest jednak prawdą, że przez nią ucieka połowa ciepła. Tyle samo ciepła co przez głowę tracimy również przez kończyny górne lub dolne.
Kiedy zakładać dziecku czapkę?
Głowa dziecka, tak samo jak dorosłego człowieka, jest wrażliwa na chłód, ponieważ nie posiada tkanki tłuszczowej. Przed zimnem chroni ją więc tylko cienka skóra i włosy. Dodatkowo większość maluchów nie posiada bujnych czupryn, a cienkie i krótkie włoski dziecka nie dają zbyt wiele ciepła. Dlatego czapka dla dziecka jest jak najbardziej wskazana, ale tylko w chłodne dni, gdy malec naprawdę jej potrzebuje. Jeśli nie wieje silny wiatr, a na dworze jest na tyle ciepło, że sami nie zakładamy czapek to po co zakładać je dzieciom? Nie ma sensu ich przegrzewać, a jest to nawet niebezpieczne dla zdrowia malca.
Przegrzanie zmniejsza odporność organizmu na niskie temperatury co prowadzi do osłabienia układu immunologicznego, a w konsekwencji naraża dziecko na częste infekcje.
To, czy dziecko powinno założyć czapkę czy nie zależy od jego wieku, stopnia aktywności oraz od pogody i temperatury na zewnątrz. Nie bierz więc nigdy pod uwagę pory roku, bo nawet w listopadzie czy lutym może się zdarzyć tak ciepły dzień, że czapka będzie dziecku zupełnie niepotrzebna. Gdy dziecko biega po parku ubierz je trochę lżej niż gdy tylko siedzi w wózku.
- niemowlę do 1. roku życia - powinno nosić czapkę, gdy temperatura jest niższa niż 15 st. C,
- dziecko w wieku 2-3 lat – może nie zakładać czapki, gdy na zewnątrz jest powyżej 10 st. C,
- dziecko powyżej 4 lat – może nie nosić czapki już od temperatury powyżej 3 st. C.
Oczywiście w żadną stronę nie należy przesadzać. Tak samo jak nie powinnaś przegrzewać dziecka tak też nie możesz dopuścić do zbyt dużego wychłodzenia malucha. Podczas ubierania brzdąca kieruj się również swoimi odczuciami, jeśli Ty nie potrzebujesz zakładać czapki to i dziecko jej nie potrzebuje. Jednak zawsze w razie czego noś cienką czapeczkę dla malca przy sobie, bo szczególnie wiosną pogoda jest nieprzewidywalna i w ciągu jednego dnia może wahać się od 5 do nawet 20 st. C. Może Was też nagle zaskoczyć porywisty wiatr lub zimny deszcz warto więc być zabezpieczonym na taką ewentualność.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak ubrać niemowlę przy 20 stopniach? Porady Mamy>>